Şarkı & Söz Yazmak, Bestecilik Kursu

Şarkı, Söz Yazma & Bestecilik
15
Mar

Şarkı & Söz Yazmak, Bestecilik Kursu

Şarkı & Söz Yazmak, Bestecilik kursunda, bir şarkının yaratım sürecini, şarkıyı oluşturan elementleri, olası trafiğini konuşacağız ve farklı tarzlardaki hit olmuş şarkıları bu bakış açılarıyla inceleyeceğiz. Bu incelemeyi yapmamızın sebebi, onlardan öğrenmek ve kendi yolumuzu, tarzımızı bulabilmek için başkalarının aklındakini anlamaya çalışmak. Onları anladığımızda ve bazı kalıpları öğrendiğimizde, ister bu kalıplara bağlı kalmayı, ister bu kalıpların dışına çıkabilmeyi öğrenmiş olacağız.

16 yaşımdan beri yüzlerce şarkı yazdım. Bunların çoğunu hiç kaydetmedim, bir çoğu bilgisayarımda demo olarak duruyor, çünkü kullanılacak kadar veya geliştirmeye değecek kadar iyi değiller. Ama onları yaza yaza daha iyisini yapmayı öğrendim. Bu süreçte öğrendiklerimi, kendinizi şarkı ve söz yazarı olarak nasıl geliştirebileceğinizi, tıkandığınız zaman neler yapabileceğiniz konusundaki yönlendirmelerimi bu kursta sizinle paylaşacağım.

Neler Öğreneceğiz?

Bir şarkının “beste”nin baştan sona oluşma sürecini konuşacağız;

 • Baştan sona şarkının yayınlanana kadar geçtiği aşamalar,
 • Şarkıyı oluşturan parçalar,
 • Bir şarkının olası bölümleri (trafik) ve aktif dinleme,
 • Söz yazmak.

Yazdığımız şarkı ve sözlerin gelişmesi için sürekli araştırmaya, birikimimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu kurtaki bakış açılarını hayatınıza uyguladıkça, algılarınız daha da açılacaktır.

Kurs gereksinimleri veya ön koşulları var mı?

 • Bu kursu herkes çalışabilir, ancak bir enstruman çalabiliyor olmanız, en azından akorları basabiliyor olmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Bu kurs kimler için uygun:

 • Nasıl şarkı yazacağını öğrenmek isteyenler.
 • Yazdığı şarkı ve sözleri geliştirmek isteyenler.

Kurs ile İlgili Sorularınız Ve İstekleriniz

Abonelik

 • Müzik Üniversitesi’ne Abone” olarak, üyeliğiniz devam ettiği sürece sitenin içeriğindeki tüm kursları ve eklenecek olan yeni kurs / ders içeriklerini görüntüleyebilirsiniz (Netflix, Spotify sistemleri gibi)

Kurs İçeriği

Toplam içerik:23 ders

Eğitmen

Deniz Sayman

Deniz Sayman 1987 yılında Ankara'da doğdu, 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Deniz, Bir dönem Michael Jackson'ın gitaristleri Greg Howe ve Jennifer Batten, Amerika'lı Blues gitarist/şarkıcı ve şarkı yazarı Debbie Davies'da dahil olmak üzere bir çok önemli müzisyen ile gitar çalıştı. Gitar çalışmaları yanı sıra şan, davul, klavye, bas gitar ve armoni dersleri aldı.

2004 yılından bu yana bir çok tarzda, farklı gruplarla sahne aldı. Kayıt stüdyolarında bir süre asistanlık yaptıktan sonra kendi ev stüdyosunu kurdu, müzik prodüksiyonu konusunda kendini geliştirmeye devam etti.

2014 yılında vokalisti İzgi Gültekin'le birlikte YouTube cover projesine başladılar. Bu projede en çok dikkat çeken çalışmalar Deniz'in bütün enstrümanları çaldığı, prodüksiyonunu yaptığı ve İzgi'nin söylediği "Steelheart - She's Gone (İzgi & Deniz Cover)" ile Deniz'in akustik gitar çalıp, geri vokal yaptığı ve prodüksiyonunu yaptığı "Guns N' Roses - Don't Cry (Acoustic Cover)" videoları oldu.

2015 yılında Hard Rock grubu "The Madcap"i kurdu. Grup, tüm şarkıların söz ve müziği Deniz'e ait olup, solist İzgi Gültekin'in in de bazı şarkılara katkıda bulunduğu ilk albümü "The Madcap Rising" i 2017 yılında yayınladı. Grup şu ana kadar 9 video klip yayınladı.

"The Madcap" Türkiye'nin bir çok şehrinde ve Ukrayna'da konserler verdi. Grup Zeytinli Rock Festivali 2016, 2017, 2018, Kuşadası Gençlik Festivali 2017, 2018, Çukurova Rock Festivali 2017, Milyonfest Ankara 2017 gibi bir çok festivalde yer aldı. Bu festivallerin bir kısmında 40.000 kişilik seyirci kitlesine çaldı.

 • Müzik Üniversitesi Kurucusu
 • The Madcap gitarist / şarkı yazarı geri vokal
 • MSG (Musiki Eserleri Sahipleri Grubu) Üyesi

Free