Elektro Gitarda Gamlar ve Modlar

Kurs İçeriği

Toplam içerik:85 ders

Çalışma Prensipleri

Çalışma Prensipleri

Egzersizler belirli yetenekleri geliştirmek için kullandığımız araçlardır. Bir tekniğe odaklanıp, onu daha hızlı geliştirmenizi sağlarlar. Belirli egzersizleri doğru çalışarak, diğer türlü yıllarınızı alacak bir ilerlemeyi aylar veya haftalar zaman dilimine indirgeyebilirsiniz.

Yavaş Çalışın

Hata yapmayacak kadar yavaş çalışın. Parmaklarınız, onları nasıl eğitirseniz öyle hareket edecekler. Eğer bir hareketi 100 kere hızlı ve dağınık çalışırsanız, neden o çalışmanın 101. defada temiz ve doğru olmasını bekleyesiniz? Ancak, bir hareketi 100 defa yavaş ve doğru çaldıysanız, bir sonraki çalışınızın da mükemmel olacağını bilirsiniz.

Zihinsel Engellerden Kaçının

Eğer gerginleşmeye başlayacak kadar fazla odaklandıysanız, gerilim ve endişe baş gösterecek, “bu sefer mutlaka doğru yapmalıyım” stresi yaşamaya başlayacaksınız. İşin doğrusu, bu stres daha çok hata yapmanıza ve hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacaktır. Bunun yerine çaldığınızdan keyif almaya ve sakin kalıp, doğru yapabildiğiniz bir hıza geri düşmeyi deneyebilirsiniz.

Çalışmanın Amacına Odaklanın

Egzersizler belirli bir yeteneği geliştirmeye odaklandığından, ne yapmaya çalıştığımızın farkında olup, bu amaca uygun olacak şekilde çalıştığınızdan emin olmalısınız.

Bir Çalışmaya Gereğinden Fazla Vakit Ayırmayın

Bir insan spora ağırlık çalışmaya başladığında(fitness), ilk çalışmalar epey yorucudur. Dinlen, yeniden çalış, dinlen yeniden çalış şeklinde, üst üste, aralıklı setlerle güçlenmeye başlar. Gitar çalışırken de durum aynıdır. Bir şeyi üst üste çok çok uzun çalışırsanız, bir yerden sonra geriye gitmeye başladığınız bir noktaya gelebilirsiniz. Bu durumda yapılacak en iyi şey, çalıştırdığınız o kasları dinlendirmektir. Başka bir şeyler çalın ve bir süre sonra geri dönüp az önceki egzersizi çalıştığınızda, çok daha kolay yapabildiğinizi göreceksiniz.Not : Eğer bir hareket acı verici hale gelmeye başladıysa zorlamadan durun. Kaslarınıza ve tendonlarınıza zarar verebilirsiniz ve iyileşmeleri çok zaman alabilir. Bir atlet gibi, fazla güç veya esneklik isteyen bir çalışma yapmadan önce mutlaka iyice ısının.

 

Metronomla Çalışma Prensipleri

Her egzersizi ve çalışmayı iyice öğrendikten sonra;

  • Dakikada 80 vuruş (80bpm) civarında çalışmaya başlayın
  • Her metronom vuruşuyla birlikte gitarda da bir vuruş yapın
  • Zorlanmadan çalabildiğiniz bir hız içinde kaldıkça, her çalımda metronomu 2bpm arttırarak yükseltebilirsiniz.
  • Bu hızlara geldiğinizde 2bpm arttırıp 1bpm düşürerek yükseltmeye çalışın.
  • Maksimum hızınıza ulaştığınızda (çalımınız dağılmaya başladığında) 20 bpm düşürün ve yeniden 2 arttır 1 düşür sistemini uygulayın